(Розроблено відповідно основного алгоритму — дії вчителя під час повітряної тривоги — розробленого Міністерство освіти і науки України.)
1, Під час повітряної тривоги відповідальна особа вмикає систему оповіщеннязакладу (один довгий дзвінок)
2. Під час звучання сигналу вчитель припиняє заняття і координує учнів класу.
3. Учасники освітнього процесу прямують у тимчасове укриття відповідно доевакуаційних маршрутів.
4. Відповідальні за укриття перебувають у захисній споруді або поруч із нею длярегулювання руху.
5. У тимчасовому укритті обов'язково присутній медичний працівник.
6. В укритті учні займають спеціально відведені для кожного класу місця.Учитель перевіряє присутність усіх школярів.
7. У разі відсутності учня класу вчитель повідомляє відповідальному за укриття.
8. Учасники перебувають в укритті до відбою повітряної тривоги.
9. Під час повітряної тривоги, щоб не наражати дитину на небезпеку, педагог немає права відпустити її додому навіть на прохання батьків.
10. Під час перерви діти, які перебувають на подвір'ї закладу, повинні слідуватив укриття самостійно.
11. Учні, які перебувають під час перерви в коридорі, повертаються в класнукімнату, де має проходити наступний урок, для організованої евакуації вукриття.
12. Учні, які перебувають під час перерви віддалено від класної кімнати,рухаються в укриття самостійно та займають місце локації свого класу.
13. Учитель-предметник зобов'язаний повідомити класному керівникові проперебування дітей в укритті.
14. Класний керівник інформує батьків про перебування дітей в укритті
15. Під час освітнього процесу учням категорично забороняється перебувати замежами території закладу.
Як повинен діяти водій шкільного автобуса під час повітряної тривоги:
1. Зупинити транспортний засіб у безпечному місці (на узбіччі дороги).
2. Поінформувати пасажирів про отриманий сигнал.
3. Разом з вихователем вивести пасажирів з траспортного засобу.
4. Швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо).
5. Якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі, згрупуватися та закрити голову руками.
Інструкція татам і мамам, як поводитися під час повітряних тривог у школі:
Будьте впевнені, що діти прямують до укриття, де є все необхідне для їхньої безпеки та комфортного перебування.Підтримуйте атмосферу взаємоповаги: не турбуйте вчителів без нагальної потреби, адже під час повітряної тривоги вони першочергово дбають про дітей.Пам’ятайте, що закінчення повітряної тривоги у школі синхронне з повідомленнями від держави, тож діти весь час мають перебувати в укритті.Поважайте правила школи, відповідно до яких може бути заборонено забирати дитину до завершення повітряної тривоги заради дотримання безпеки всіх учасників освітнього процесу.Якщо під час сигналу тривоги ви перебуваєте на території школи, дотримуйтеся загальних правил евакуації, адміністрація спрямує вас до підготовленого укриття.Пам’ятайте: під час повітряної тривоги педагог не має права відпустити дитину додому на прохання батьків.
Як діяти в разі сигналу тривоги на шляху до школи чи дому?
Разом із батьками обрати безпечний шлях до школи та у зворотному напрямку.Обрати укриття, яке дитина зможе використовувати в разі сигналу повітряної тривоги.Учні мають рухатися тільки обраним маршрутом. Не зупинятися та не звертати зі шляху, визначеного батьками.У цей час не можна залишатися без необхідності на вулиці. Учень має якомога менше часу проводити поза стінами школи чи дому.Якщо немає можливості під час сигналу повітряної тривоги дійти до школи чи дому, дитина має зайти у визначене укриття.Школяр обов’язково повідомляє батьків та класного керівника про своє місцеперебування.Під час сигналу тривоги учневі не можна залишатися біля входу в укриття, треба зайти в середину.Дитина має знати, що по дорозі не можна торкатися невідомих або підозрілих предметів — це може бути небезпечно для життя.
Як вчителю готувати щодня учнів?Ознайомити їх із місцем розташування укриттів, правилами поведінки під час переміщення до укриття та перебування в ньому.Пояснити всі дії, передбачені Планом реагування на надзвичайні ситуації або Інструкцією закладу.Обговорити рюкзак безпеки: які необхідні речі школярі повинні взяти із собою в укриття.Встановити або переконатися, що встановлені покажчики напрямку руху до укриттів для швидкого та безпечного переміщення.
Як батькам готувати щодня школярів:
Поговоріть з дитиною про евакуацію у школі: дізнайтеся про її ставлення до цього та можливі страхи. Педагоги також проведуть бесіди, але важливо, щоб цей процес був двостороннім, а настанови, які дитина отримує від батьків та вчителів, не суперечили одна одній.Поговоріть про особисту відповідальність під час евакуації. Поясніть, що вчителі обов’язково супроводжуватимуть клас, але дитині так само важливо дотримуватися правил та прямувати з усіма до укриття.Необхідно пояснити дитині, що попри повітряну тривогу освітній процес триває, і не можна так просто залишати заклад освіти. Також варто нагадати дитині, що перебування поза межами укриття може загрожувати її життю та здоров’ю.Подбайте про те, щоб дитина володіла важливою інформацією: знала ваші контакти, свою групу крові, чи має хронічні хвороби тощо (наприклад, це може бути нашивка на шкільній формі для дітей початкової школи).
Як координувати дії зі школою?
Ознайомтеся з безпековими правилами школи до початку навчального року, уточніть нюанси, які вас хвилюють, з адміністрацією чи вчителями.Надайте адміністрації всю необхідну інформацію: свої контакти й контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі про стан здоров’я дитини.Якщо в дитини є особливі потреби, ви хвилюєтеся про її фізичний чи ментальний стан, окремо проговоріть це з адміністрацією. Уточніть про медикаменти чи інші засоби, що необхідні дитині, узгодьте окремі канали комунікації з вами за потреби.Долучіться до загального каналу комунікації — розсилки/чату школи чи класу, щоб отримувати необхідні новини.